Select language: en pl

  Szkło i Ceramika nr 4/2015

  04 2014 min

  Drodzy Czytelnicy!

  Wakacje się skończyły, a do Państwa trafił numer 4/2015 Szkła i Ceramiki. Zapraszamy do lektury – mamy nadzieję, że pomożemy Państwu łagodnie wejść w pourlopowe obowiązki.
  W tym wydaniu znajdą Państwo niemało ceramiki. Przede wszystkim zapraszamy na wywiad z Joanną Koryciarz-Kitamikado, z którą o tym, jak w Japonii wspaniałą ceramikę naprawia się laką, rozmawiały Agnieszka Maszewska oraz Kamila Rudnik.
  To absolutnie nie koniec – Ekaterina Sokołowa-Zyzak uczestniczyła w Międzynarodowym Sympozjum Ceramicznym na Łotwie, i na naszych łamach prezentuje wybór najciekawszych jej zdaniem, powstałych tam prac. Monika Malinowska odwiedziła największą wystawę ćmielowskiej porcelany, przygotowaną z okazji 225 rocznicy istnienia fabryki w Ćmielowie. Przy jej okazji Pani Danucie Duszniak – wspaniałej projektantce – wręczona została pierwszy raz w historii statuetka PorcelaNOWA. Mamy też nieco informacji na temat twórczości Arlene Shechet, której ceramiczne rzeźby można oglądać w Bostonie.

  Proponujemy Państwu jak zwykle cztery artykuły naukowe, z czego dwa poruszają zagadnienia związane z ceramiką. W pierwszym z nich autorzy zajęli się materiałami ceramicznymi stosowanymi w protetyce, w drugim natomiast – syntezą mullitu. Oprócz tego materiały na temat szyb zespolonych, szyb laminowanych, a także przegląd prac dyplomowych tegorocznych absolwentów ASP we Wrocławiu. Jeśli o uczelniach mowa… mamy wieści z zagranicy: relację z wystawy Glass to Face w Pradze, na której obejrzeć można prace studentów i absolwentów Wydziału Szkła Akademii Sztuki, Architektury i Projektowania w Pradze (UMPRUM).

  W tym numerze proponujemy Państwu wiele relacji z letnich wydarzeń – co ciekawe – nie tylko z Polski! Byliśmy i na Szklarkach, i w Nowogrodźcu na III Jarmarku Garncarskim. Odwiedziliśmy Institute of Design Kielce i wystawę NIE.STAŁOŚĆ (et omnia vanitas) przy okazji rozmowy z Moniką Patuszyńską,  wystawę szkła artystycznego w Muzeum Zamkowym w Kwidzynie oraz zapoznaliśmy się bliżej z twórczością Barbary Idzikowskiej i Vladimira Kleina, którą prezentowało Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze.
  W 2015 r. Szkło i Ceramika świętuje 80 rocznicę istnienia. Dobry to zatem moment by opublikować materiał przybliżający historię naszego czasopisma,  przygotowany przez prof. dr hab. inż. Bolesława Ziembę.
  Serdecznie zapraszamy do lektury tego kończącego lato numeru i jednocześnie przypominamy, że wciąż czekamy na Państwa sygnały i uwagi!

  Zachęcamy do powiększenia grona stałych czytelników „Szkła i Ceramiki”!
  Informacje o prenumeracie: http://www.szklo-ceramika.pl/prenumerata

  Z wyrazami szacunku.
  REDAKTOR NACZELNY SiC

  do podpis