Select language: en pl

  Właściwości dźwiękoizolacyjne ścian, dachów, okien i drzwi oraz nawiewników powietrza zewnętrznego

  Właściwości dźwiękoizolacyjne ścian, dachów, okien i drzwi oraz nawiewników powietrza zewnętrznego

  Autorzy: Barbara Szudrowicz, Paweł Tomczyk

  Seria: Instrukcje, Wytyczne, Poradniki|

  Spis treści

  Niniejsza instrukcja podaje zasady korzystania z danych na temat izolacyjności od dźwięków powietrznych ścian, dachów, okien i drzwi oraz nawiewników powietrza zewnętrznego. W instrukcji omówiono rodzaje jednoliczbowych wskaźników stosowanych do oceny izolacyjności od dźwięków powietrznych różnych ele-mentów budowlanych, podając równocześnie ich zakres stosowania przy projektowaniu budynków zgodnie z wymaganiami akustycznymi.
  W odniesieniu do okien i drzwi podano zasady ich klasyfikacji akustycznej przy uwzględnieniu wskaźników izolacyjności określonych na podstawie badań laboratoryjnych. Instrukcja podaje także wzory umożliwiające wyznaczenie wartości wskaźników izolacyjności akustycznej:

   - ścian masywnych z betonu zwykłego i betonu komórkowego, na podstawie ich masy powierzchniowej,

  - przegród zewnętrznych, na podstawie wskaźników izolacyjności akustycznej poszczególnych elementów wchodzących w skład przegrody (np. części pełnych, okien, nawiewników powietrza).

  Przy omawianiu ogólnych zasad doboru rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych poszczególnych przegród i ich elementów w celu spełnienia wymagań akustycznych w budynku, nawiązano do normy PN-EN 12354-1:2002 oraz Poradnika ITB nr 406/ 2002. Niniejsza instrukcja jest uzupełniona zestawieniem wskaźników izolacyjności akustycznej:
   - ścian masywnych oraz ścian o konstrukcji lekkiej (wewnętrznych i zewnętrznych),
   - płyt warstwowych w okładzinach z blachy stalowej,
   - okien, nawiewników powietrza, drzwi,
   - dachów.       
  Dane powyższe, zestawione w 26 tablicach, przygotowano na podstawie badań uwzględnionych w aprobatach technicznych ITB (głównie są to wyniki badań Laboratorium Akustycznego ITB) oraz innych badań przeprowadzonych w ITB, jeżeli zleceniodawca wyraził zgodę na ich umieszczenie w instrukcji. Tablice obejmują dane do czerwca 2009 r., tak jak w Instrukcji 448/2009.

  Zamówienia. Sprzedaż wysyłkowa: tel. 22 56-64-208, fax 22 56-64-282, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , 02-656 Warszawa, ul. Ksawerów 21