Select language: en pl

  Elewacje wentylowane

  Elewacje wentylowane
  Autor: Ołeksij Kopylow
  Seria: Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych. Część B: Roboty wykończeniowe. Zeszyt 14.

  Spis treści

  Niniejsze opracowanie zawiera warunki techniczne wykonania i odbioru elewacji wentylowanych, wykonanych z okładzin elewacyjnych montowanych do ścian zewnętrznych budynków z wykorzystaniem podkonstrukcji. Warunki obejmują elewacje z okładzinami ceramicznymi, kamiennymi, włóknisto-cementowymi, laminatów HPL (high pressure laminates, tj. laminat wysokociśnieniowy). Warunki zostały opracowane zgodnie z Zaleceniami Udzielania Europejskich Ocen Technicznych ETAG-034. Cz. 1 i 2: Zestawy do wykonania okładzin ścian zewnętrznych.
  Elewacją wentylowaną nazywane są systemy elewacyjne ze szczeliną powietrzną (wentylacyjną) pomiędzy warstwą termoizolacyjną a okładziną, w której przepływa powietrze przeciwdziałające zawilgoceniu tej warstwy.
  Opracowanie zawiera:
  • terminy i definicje dotyczące elewacji wentylowanych,
  • podstawowe wymagania stawiane elewacjom wentylowanym oraz elementom mocującym je do budynku,
  • opis podstawowego sprzętu do wykonania i kontroli robót elewacyjnych,
  • zasady wykonania robót,
  • kryteria odbioru robót.
  W opracowaniu omówiono również podstawowe błędy popełniane podczas wykonywania elewacji.

  Opracowanie nie dotyczy elewacji wentylowanych wykonanych z samonośnych warstwowych płyt izolacyjnych (składających się z rdzenia ze styropianu, pianki PUR lub wełny mineralnej i połączonych z nim przez klejenie dwóch okładzin metalowych), odpowiadających normie PN-EN 14509 oraz samonośnych płyt kompozytowych, których jedna lub dwie okładziny wykonane są z różnych materiałów organicznych, mineralnych lub metalowych. Okładziny mogą być połączone za pośrednictwem szkieletu wewnętrznego i rdzenia, który może mieć właściwości termoizolacyjne i jest przyklejony do co najmniej jednej z okładzin. Ten zestaw elementów objęty jest Wytycznymi do Europejskich Aprobat Technicznych ETAG 016.
  Opracowanie nie obejmuje również rusztowań.

  Zamówienia. Sprzedaż wysyłkowa: tel. 22 56-64-208, fax 22 56-64-282, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , 02-656 Warszawa, ul. Ksawerów 21