Select language: en pl

  „Biuletyn Instytutu Zachodniego” nr 218/2016: Kamil Szubart, „Działania rządu federalnego na rzecz zwiększenia niemieckiego potencjału antyterrorystycznego w 2015 r.”

  „Biuletyn Instytutu Zachodniego” nr 218/2016: Kamil Szubart, „Działania rządu federalnego na rzecz zwiększenia niemieckiego potencjału antyterrorystycznego w 2015 r.”

  Wersja polskojęzyczna link

  W zamachu bombowym na placu Sultanahmet w Stambule 12 stycznia 2016 r.
  śmierć poniosło 10 obywateli RFN, natomiast kilkunastu innych zostało poważnie rannych. Jak wskazują pierwsze informacje ujawnione przez tureckie władze, 28-letni zamachowiec samobójca legitymujący się syryjskim paszportem był bezpośrednio powiązany ze strukturami Państwa Islamskiego (IS). Śmierć 10 niemieckich turystów i ciężkie obrażenia kilkunastu innych osób (w większości emerytów i rencistów) to najtragiczniejszy bilans ofiar wśród obywateli RFN od czasu ataków z 11 września 2001 r., w których to życie straciło 11 Niemców. Wydarzenia w Stambule są zatem kolejnym impulsem do kontynuowania za naszą zachodnią granicą dyskusji na temat zagrożenia terrorystycznego na terytorium RFN i bezpieczeństwa niemieckich obywateli zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. W minionym roku dwa paryskie zamachy, jak również wzrost aktywności niemieckich komórek Al-Kaidy i IS w pierwszej kolejności skupiały uwagę niemieckich decydentów politycznych i ekspertów. W związku z tym rząd federalny podjął kilka kluczowych kroków w celu zwiększenia swoich zdolności na płaszczyźnie zapobiegania i zwalczania terroryzmu, zarówno w aspekcie normatywnym, jak i organizacyjnym.


  Zachęcamy do zapoznania się z poprzednimi wydaniami Biuletynu Instytutu Zachodniego