Select language: en pl

  Nagroda Grand Prix Międzynarodowych Targów w Norymberdze dla Przemysłowego Instytutu Motoryzacji PIMOT

   

  W dniach 2 – 5 listopada 2017 r. odbyły się 69. Międzynarodowe Targi „Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty iENA 2014” w Norymberdze. Tegoroczna edycja zgromadziła ponad 840 wynalazków z 31 krajów całego świata.

  W stoisku polskim zorganizowanym przez Agencję Promocyjną Inventor sp. z o.o., która jest Oficjalnym Przedstawicielem targów na Polskę, zaprezentowano 26 wynalazków i innowacyjnych technologii opracowanych w instytutach badawczych, na wyższych uczelniach, w innowacyjnych przedsiębiorstwach oraz przez indywidualnych wynalazców. Patronat nad ekspozycją objęli Rada Główna Instytutów Badawczych i Fundacja „Kobiety Nauki – Polska Sieć Kobiet Nauki".

  Osiągnięcia polskiej ekspozycji to 5 złotych, 3 srebrne, 4 brązowe medale oraz nagrody specjalne. Największy sukces odniósł wynalazek Instalacja do termolizy poliolefin do nasyconych frakcji węglowodorowych, który jako pierwszy w historii polskiego uczestnictwa na tej wystawie otrzymał najwyższą nagrodę tego prestiżowego wydarzenia – Grand Prix. Nagrodzony projekt opracowany został przez Przemysłowy Instytut Motoryzacji PIMOT z Warszawy i firmę Technologie Recyklingu Adam Hańderek z Bielska-Białej. Nagrodzone rozwiązanie jest modelowym przykładem na wzorową współpracę instytutów badawczych z prywatnym biznesem w komercjalizowaniu innowacyjnych rozwiązań. Wynalazek rozwiązuje globalny problem zagospodarowania odpadów z tworzyw sztucznych i umożliwia uzyskanie pełnowartościowego paliwa (benzyny i oleju napędowego).

  Uznanie międzynarodowego jury zdobyły również wynalazki: Instytutu Nowych Syntez Chemicznych (nagrodzone złotym medalem), Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych (nagrodzone srebrnym medalem) oraz Instytutu Transportu samochodowego (nagrodzone medalem brązowym).