Select language: en pl

  Sukces instytutów badawczych w konkursie PPP

  Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wyłoniły zwycięzców XX edycji konkursu Polski Produkt Przyszłości. Nagrody i wyróżnienia przyznano podczas jubileuszowej gali, która odbyła się 1 marca 2018 r. w auli Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej. Na uroczystości Radę Główną Instytutów Badawczych reprezentował dr Andrzej Krueger – Wiceprzewodniczący RGIB.

  Kapituła jubileuszowej XX edycji konkursu, w skład której weszli przedstawiciele najważniejszych instytucji w kraju, przyznała nagrody i wyróżnienia w trzech kategoriach: produkt przyszłości jednostki naukowej, produkt przyszłości przedsiębiorcy oraz rozwiązanie stworzone we współpracy jednostki naukowej i przedsiębiorcy.

  Wśród nagrodzonych są cztery instytuty badawcze:

    –  Narodowe Centrum Badań Jądrowych – nagroda w kategorii produkt przyszłości jednostki naukowej za rozwiązanie IntraLine-IOERT.

  IntraLine-IOERT to akcelerator elektronów służący do naświetlania tkanek zaatakowanych przez nowotwór. Został zbudowany w NCBJ w Świerku przy współpracy z Wielkopolskim Centrum Onkologii. Jest to akcelerator śródoperacyjny, który służy do wykonywania naświetlań w trakcie operacji, bezpośrednio po chirurgicznym usunięciu zasadniczej części guza. Akcelerator dostarcza terapeutycznej wiązki elektronów, która wnika w chorą tkankę na zadaną głębokość i niszczy komórki rakowe. Głębokość wnikania może wybrać lekarz w zależności od oceny spodziewanej rozległości pozostałych po operacji zmian chorobowych. Urządzenie znajduje zastosowanie przede wszystkim w terapii nowotworów piersi, ale nie tylko. Korzyści dla pacjentów to przede wszystkim skrócenie i zmniejszenie niedogodności związanych z typowymi naświetlaniami onkologicznymi.

    –  Instytut Techniczny Wojsk Lotniczychwyróżnienie w kategorii produkt przyszłości jednostki naukowej za bezzałogowy statek powietrzny pionowego startu i lądowania ATRAX.

  ATRAX jest to nowoczesną konstrukcją wykonaną z kompozytów szklano-węglowych. Statek powietrzny jest wyposażony w cztery ramiona, na których końcach znajdują się po dwa elektryczne silniki, napędzające przeciwbieżnie pracujące śmigła. Daje to konstrukcji większą stabilność i bezpieczeństwo.  Może być  przeznaczony do wojskowych zadań rozpoznawczych lub cywilnych, np. patrolowanie terenów miejskich i leśnych, wspieranie akcji SAR, ocena skutków klęsk żywiołowych, kontrolowanie stanu linii wysokiego napięcia, infrastruktury kolejowej, rurociągów, ochrona osób i mienia, badanie skażeń.

    –  Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych – wyróżnienie w kategorii produkt przyszłości jednostki naukowej za maszynę zagregowaną z ciągnikiem rolniczym do zbierania i zwijania materiału drzewnego, pozostałego po ścince gałęzi, odrostów drzew i krzewów, jako biomasy na cele energetyczne.

  Maszyna może pracować na różnych podłożach, w tym na glebach bardzo zakamienionych, a wygodnie zwinięte w bele ścinki od razu zagospodarować jako biomasę. Atutem jest możliwość wykorzystania urządzenia w międzyrzędziach o małych szerokościach w sadach, winnicach i gajach oliwnych poprzez zastosowanie podwozia maszyny typu tandem niewychodzącego poza jej szerokość.

    –  Instytut Mechanizacji, Budownictwa i Górnictwa Skalnegoi NTI Sp. z o.o. – nagroda  w kategorii produkt przyszłości stworzony we współpracy jednostki naukowej i przedsiębiorcy za technologię zagospodarowania popiołów lotnych łącznie z odpadami komunalnymi i przemysłowymi w produkcji kruszyw lekkich dla budownictwa.

  Kruszywa te uzyskiwane są w wyniku niskotemperaturowej syntezy osadów ściekowych z mineralnymi odpadami komunalnymi i górniczymi. Zawarte w osadach ściekowych związki metali ciężkich zostają wbudowane w strukturę krystaliczną spieku krzemianowego, dzięki czemu stają się niewymywalne i bezpieczne dla środowiska. Rozwiązanie otrzymało także nagrodę specjalną za ekoprodukt.

  Laureaci konkursu, oprócz prawa do posługiwania się w korespondencji i w promocji znakiem oraz hasłem: Polski Produkt Przyszłości, mają możliwość uzyskania grantu na rozwój, promocję lub umiędzynarodowienie produktu. Zwycięzcy mogą starać się o grant 100 tys. zł, wyróżnieni o grant w wysokości 25 tys. zł.

  Jubileuszowa edycja konkursu odbyła się pod patronatem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

  Polska gospodarka potrzebuje innowacji, bo tylko w ten sposób zwiększy swoją konkurencyjność. Z roku na rok nowoczesne technologie, w coraz większym zakresie, stają się częścią otaczającej nas rzeczywistości. Projekty, które otrzymały nagrodę Polskich Produktów Przyszłości, jeszcze do niedawna pozostawały w sferze wyobraźni naukowców. Dziś nabrały realnego kształtu, są wizytówką możliwości polskiej nauki i potencjału naszej przedsiębiorczości. Zwycięskie projekty, najlepsze z najlepszych, pozwalają z optymizmem spoglądać na przyszłość polskich innowacji – powiedział podczas uroczystości Wicepremier Jarosław Gowin.

  Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz podkreśliła, że polskie innowacje i technologie to lokomotywa dla naszej gospodarki. Dlatego tak ważne jest, aby ich autorzy mieli środowisko do rozwoju swoich projektów. Rodzime produkty i usługi w dziedzinie nowych technologii wyróżnia przede wszystkim wysoka jakość. Ten właśnie wyznacznik sprawia, że polskie firmy nie tylko z sukcesem działają na rynkach krajowych i zagranicznych, lecz również budują świadomość silnych polskich marek w obszarze innowacji.

  Konkurs Polski Produkt Przyszłości od dwudziestu lat wspiera rozwój innowacyjnych produktów i promuje je poza granicami Polski. Historia konkursu to ponad 800 zgłoszonych projektów, spośród których nagrodzono 49 i wyróżniono ponad 100. Wszystkie zgłoszenia to nowości z różnych obszarów techniki, szczególnie z branży medycznej, farmaceutycznej, elektronicznej i chemicznej.