Select language: en pl

  Uczestnictwo IChTJ w Nocy Muzeów 2018

  Dnia 19 maja br. odbyła się kolejna edycja Nocy Muzeów. Z roku na rok wydarzenie to staje się w Polsce coraz bardziej popularne. Wzorem lat ubiegłych, Instytut Chemii i Techniki Jądrowej wziął udział w przedsięwzięciu na zaproszenie Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie.

  W tym roku doktoranci z IChTJ zorganizowali pokazy dotyczące chemii, promieniowania oraz zagadnień radiofarmacji. Pokazy te cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Ostatni zwiedzający opuścili muzeum kwadrans po terminowym zamknięciu.

  Niewątpliwą atrakcją dla zwiedzających była bramka dozymetryczna, która umożliwia wykonanie pomiarów skażeń dłoni i obuwia. Dla najmłodszych uczestników przygotowano makietę boksu rękawicowego, gdzie można było zmierzyć się z warunkami pracy radiochemika i przekonać się, że działalność w warunkach laboratoryjnych wymaga dużej wiedzy i precyzji. 

  Dwa stanowiska dotyczące zagadnień promieniowania miały na celu pokazać, że nie wynika ono tylko z działalności człowieka, ale pochodzi również ze źródeł naturalnych, występujących w przyrodzie i obecnych w otaczającym nas środowisku.

  Pokazy związane z tematyką badawczą IChTJ dotyczące medycyny nuklearnej i radiofarmaceutków prezentowały metody wykorzystywania promieniowania jonizującego w terapii i diagnostyce medycznej. Przedstawiciele Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej w sposób przystępny i obrazowy zaprezentowali gościom muzeum możliwości wykorzystania technologii radiacyjnej w medycynie, przemyśle spożywczym, jak również w służbie ochrony zbiorów muzealnych i archiwalnych.

  Źródło: IChTJ