Select language: en pl

  Nauki techniczne

  Instytut Badawczy Dróg i Mostów otworzył Pontiseum


  Ekspozycja „Mosty z Wisły” - zorganizowana przez Instytut Badawczy Dróg i Mostów na jego terenie, nieopodal praskiego przyczółka Mostu Gdańskiego - przyciąga uwagę mediów i zainteresowanych historią Warszawy. Tych kilka reliktów warszawskich mostów tworzy swoiste muzeum - „Pontiseum”.

  Więcej…

  Najbardziej innowacyjny gęstościomierz

  DSC 9634

  Instytut EMAG został nagrodzony w konkursie Innowacje 2014, zorganizowanym przez Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH oraz miesięcznik „Napędy i Sterowanie”.

  Więcej…

  Robot PIAP GRYF nagrodzony Godłem „Teraz Polska”

  02

  Mały robot do rozpoznania terenu - opracowany i wytwarzany w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów - został nagrodzony Godłem „Teraz Polska” w XXIV edycji Konkursu w kategorii przedsięwzięcie innowacyjne.

  Więcej…

  Folder informacyjny o Centrum Naukowo-Przemysłowym POLINTEGRA

  centrum polintegra

  Celem Centrum POLINTEGRA (PNCP) jest aktywizacja przedsiębiorstw i sektorów nauki działających w obszarze technicznym, chemicznym i biotechnologii oraz realizowanie wspólnych przedsięwzięć. Pomysłodawcą projektu jest dr hab. inż. Danuta Ciechańska - dyrektor Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych. Centrum współtworzyły również Instytut Chemii Przemysłowej oraz Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej "Blachownia".

  Więcej…

  Międzynarodowa Konferencja i Wystawa NAFTA i GAZ i Targi EXPOCHEM

  Nafta i GazTegoroczne Targi przemysłu chemicznego EXPOCHEM 2014 odbywają się w Warszawie w dniach 17-18 września wraz z Międzynarodową Konferencją i Wystawą NAFTA i GAZ 2014. Jest to wynik ścisłej koordynacji działań branży chemicznej oraz przemysłu naftowego i gazownictwa, mający na celu jak najdalej idące zbliżenie chemii z sektorem nafty i gazu, jako strategicznie ważnym partnerem dla przemysłu chemicznego.

  Więcej…

  Narodowe Centrum Badań Jądrowych odpowiada za instalację próżniową krakowskiego synchrotronu

  NCBJ logo
  17 czerwca br. na terenie Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie specjaliści Zakładu Aparatury Jądrowej (ZdAJ-HITEC), będącego częścią Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), rozpoczęli prace montażowe pierwszego w Polsce synchrotronu.

  Więcej…

  CNBOP-PIB laureatem Konkursu Teraz Polska

  CNBOP 6

  9 czerwca 2014r. w Teatrze Wielkim w Warszawie odbyła się XXIV uroczysta GALA konkursu „TERAZ POLSKA”, podczas której wręczone zostały najbardziej prestiżowe nagrody gospodarcze w kraju. Nagrodzonych Godłem zostało 15 produktów, 8 usług, 2 przedsięwzięcia innowacyjne oraz 5 samorządów.

  Więcej…

  Dwie nagrody w konkursie „Lider Bezpieczeństwa Państwa - 2014" dla CNBOP-PIB

  cnbop 5

  Diamentowa Statuetka Lidera Bezpieczeństwa Państwa dla Projektu „Zintegrowany system budowy planów zarządzania kryzysowego w oparciu o nowoczesne technologie informatyczne”

  Więcej…

  Instytut Chemii i Techniki Jądrowej oraz Forum Młodych Polskiego Towarzystwa Nukleonicznego partnerami Bródnowskiego Uniwersytetu Dzieci

  10

  Instytut Chemii i Techniki Jądrowej wraz z Forum Młodych Polskiego Towarzystwa Nukleonicznego zostali oficjalnymi partnerami dla inicjatywy Domu Kultury „Świt” czyli Bródnowskiego Uniwersytetu Dzieci. Jest to projekt, którego celem jest rozwijanie i rozbudzanie zainteresowań i predyspozycji dzieci.

  Więcej…

  10. WARSZAWSKIE SPOTKANIA CERAMICZNE

  ICiMBSerdecznie zapraszamy 14 czerwca 2014 w godz. 11.00-18.00 na: 10. WARSZAWSKIE SPOTKANIA CERAMICZNE organizowane przez Związek Ceramików Polskich przy współudziale Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych.


  Ważnym punktem 10. Warszawskich Spotkań Ceramicznych będzie Sympozjum dwumiesięcznika „Szkło i Ceramika”, które odbędzie się w sali widowiskowej Centrum Promocji Kultury w godz.  15.00-18.00.

  Więcej…

  Milowy krok w badaniach nad fuzją jądrową – stellarator W7-X otwarty

  w7x420 maja br. w Instytucie Fizyki Plazmy Max Planck w Greifswald, w obecności m.in. Günthera Oettinger’a - komisarza UE ds. energetyki, prof. Johanny Wanka - Ministra Edukacji Niemiec i prof. Włodzisława Ducha - Podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Polski, uruchomiono stellarator Wendelstein 7-X (W7-X), obecnie największy na świecie eksperymentalny reaktor syntezy jądrowej. W projekcie o wartości 2 mld euro, w którym będzie opracowywana technologia wytwarzania energii przyszłości, swój znaczący udział mieli naukowcy z Polski, w tym z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

  Więcej…

  Instytut Chemii i Techniki Jądrowej laureatem konkursu dla Kluczowych Dostawców PKN ORLEN

  orlen dyplom 2

  7 maja 2014 r. w Ożarowie Mazowieckim odbyła się konferencja zorganizowana przez Polski Koncern Naftowy ORLEN S.A. dla Kluczowych Dostawców. Na uroczystym wręczeniu dyplomów i statuetek Instytut Chemii i Techniki Jądrowej został wyróżniony jako Niezawodny Dostawca PKN ORLEN S.A. w kategorii Usługi remontowe - za rzetelność, solidność profesjonalną współpracę w 2013 r.

  Więcej…

  Dr inż. Włodzimierz Strupiński z ITME laureatem Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta

  15 maja br. podczas uroczystej gali z udziałem przedstawicieli świata biznesu, polityki, kultury i nauki wręczono „biznesowe Oscary” czyli Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta. Nagrody wręczono w trzech kategoriach: Sukces, Wizja i Innowacja oraz Działalność Społeczna.

  Więcej…

  Nagrody i wyróżnienia dla CNBOP-PIB za opracowanie innowacyjnego środka przeznaczonego do usuwania zanieczyszczeń i skażeń z infrastruktury drogowej oraz przemysłowej.


  W dniach 11-12 lutego 2014 roku w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyła się XXI Krajowa Wystawa – Giełda Wynalazków Nagrodzonych w 2013 roku na Światowych Wystawach Wynalazczości.

  Więcej…

  Informacja Instytutu Włókiennictwa

  Informacja Instytutu Włókiennictwa na temat krajowych oraz zagranicznych nagród i wyróżnień uzyskanych przez Instytut w 2013 roku oraz o udzielonych i zgłoszonych w 2013 roku patentach i wzorach użytkowych.

  Załączniki: wykaz nagród, informacja o patentach

  Nagrody dla Instytutu Łączności w 2013 r.

  Inst lacznosci

  W dniach 2-5 kwietnia 2013 r. w Moskwie odbyła się wystawa wynalazków Archimedes. Dwa produkty Instytutu zostały na niej nagrodzone. Złoty medal zdobyło Urządzenie do badania baterii akumulatorów TBA160 IŁ. Srebrny medal  oraz nagroda specjalna Chinese Innovation and Invention Society (Tajwan) zdobył System Monitoringu i Ochrony Kabli (SMOK-2U).

  Więcej…

  Nagrody, medale i wyróżnienia otrzymane przez Instytut Odlewnictwa w 2013 roku

  W 2013 r. Instytut Odlewnictwa otrzymał liczne wyróżnienia, nagrody i medale.  Nowatorskie rozwiązania Instytutu zostały nagrodzone  na prestiżowych wystawach w kraju i za granicą.

  załącznik: Nagrody Instytutu Odlewnictwa w 2013 roku

  Więcej…

  „Srebrny Laur Innowacyjności 2013” dla Instytutu Obróbki Plastycznej

  Instytut Obróbki Plastycznej został nagrodzony „Srebrnym Laurem Innowacyjności 2013” w Ogólnopolskim Konkursie im. Stanisława Staszica na najlepsze produkty innowacyjne, zorganizowanym przez Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej, za ”Automatyczną, specjalistyczną linię do wytwarzania belki czołowej wózka jezdnego wagonu kolejowego typ UR 291 wraz z innowacyjną technologią przestrzennego gięcia”, wdrożoną w PPUH INTERMECH Sp. z o.o. w Stalowej Woli.

  Więcej…

  Pierwsze w Polsce laboratorium dedykowane pracom badawczo-rozwojowym nad napędami plazmowymi dla satelitów

  Jednym z największych osiągnięć Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy w 2012 roku było otwarcie pierwszego w Polsce i jednego z nielicznych w Europie laboratorium dedykowanego pracom badawczo-rozwojowym nad napędami plazmowymi dla satelitów, a także sond kosmicznych wysyłanych w bardziej odległe obszary przestrzeni. Specjalistyczne laboratorium plazmowych silników satelitarnych zostało utworzone dla potrzeb 3-letniego projektu L-µPPT (Innovative Liquid Micro Pulsed Plasma Thruster) realizowanego w ramach 7-ego Europejskiego Programu Ramowego. Do symulacji warunków panujących w przestrzeni kosmicznej Laboratorium dysponuje cylindryczną komorą próżniową o objętości 2 m3 wyposażoną w układ pompowy umożliwiający ciągłe działanie badanych napędów przy ciśnieniu otoczenia ponad 100 milionów razy mniejszym niż atmosferyczne.

  Więcej…

  Profesor dr hab. Rajmund S. Dybczyński laureatem nagrody Medalu im. G. Hevesy’ego

  Profesor dr hab. Rajmund S. Dybczyński, wieloletni pracownik Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej, - został tegorocznym laureatem prestiżowej nagrody Medalu im. G. Hevesy’ego (Hevesy Medal Award 2013), jednej z najważniejszych nagród w dziedzinie chemii jądrowej, przyznawanej za wybitne osiągnięcia w dziedzinie radiochemii i chemii radioanalitycznej. Nagroda przyznawana jest przez międzynarodowy komitet w głosowaniu tajnym. Komitet uhonorował wybitne osiągnięcia Profesora Dybczyńskiego w dziedzinie radiochemicznej neutronowej analizy aktywacyjnej (RNAA), w szczególności opracowanie koncepcji metod „definitywnych” RNAA oraz metody certyfikacji materiałów odniesienia. Tym samym Profesor Dybczyński znalazł się w gronie 36 wybitnych naukowców, dotychczasowych laureatów tej ustanowionej w 1968 r. nagrody.

  Medal im. G. Hevesy’ego zostanie wręczony Profesorowi Dybczyńskiemu podczas 5-tego Sympozjum Radiochemicznego Azji i Pacyfiku (APSORC’13), które odbędzie się w Kanazawa, Japonia 22-27 września 2013 r.

  Medale i wyróżnienia uzyskane przez Instytut Obróbki Plastycznej w 2012 roku

  Twórcy wynalazków zgłoszonych przez Instytut Obróbki Plastycznej na wystawach i targach organizowanych w 2012 r. zostali nagrodzeni następującymi medalami:

  Więcej…

  Więcej artykułów…