Select language: en pl

  Nauki techniczne

  Konferencja Naukowa IPOEX 2013

  Instytut Przemysłu Organicznego serdecznie zaprasza na X Międzynarodową Konferencję Naukową IPOEX 2013 "Materiały wybuchowe Badania – Zastosowanie – Bezpieczeństwo". Celem Konferencji jest prezentacja, analiza oraz dyskusja na temat: technologii wytwarzania oraz zastosowania materiałów wybuchowych dla celów militarnych i cywilnych, bezpieczeństwa stosowania w górnictwie podziemnym i odkrywkowym, utylizacji materiałów wybuchowych. Konferencja odbędzie się w dniach 3-5 czerwca 2013 r. w miejscowości Ustroń Zawodzie. Więcej informacji na stronie konferencji: www.konferencja.ipo.waw.pl.

  Projekt Ceramic Glaze Recipes – CGR (Receptury Szkliw Ceramicznych)

  Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Warszawie jako współrealizator projektu „Ceramic Glaze Recipes – CGR (Receptury Szkliw Ceramicznych)”, realizowanego w ramach programu Unii Europejskiej Leonardo da Vinci, zaprasza do uczestnictwa w projekcie w charakterze partnerów przemysłowych.

  Szczegóły w załączniku

  Złoty Medal z wyróżnieniem dla Instytutu Obróbki Plastycznej

  22 października 2012

  Podczas odbywającej się w dniach 20 – 23 września 2012 r. w Taipei na Tajwanie Międzynarodowej Wystawy Wynalazków „2012 TAIPEI INT’L INVENTION SHOW & TECHNOMART”, Instytut Obróbki Plastycznej został nagrodzony Złotym Medalem za swój wynalazek pt. „Sposób łączenia elementów o cylindrycznym zarysie ścian zewnętrznych, szczególnie rur” (twórcy: Jan Wiśniewski, Tadeusz Drenger).
  Szczegóły i opis wynalazku w załączniku

  Więcej…

  Instytut Obróbki Plastycznej – złoty medal na targach ITM Polska 2012

  Instytut Obróbki Plastycznej otrzymał na Targach Innowacje-Technologie-Maszyny POLSKA 2012 Złoty Medal MTP za „Automatyczną specjalistyczną linię typ UR 291 do wytwarzania belki czołowej wózka jezdnego wagonu kolejowego wraz z innowacyjną technologią przestrzennego gięcia”, wdrożoną w przedsiębiorstwie PPUH INTERMECH Sp. z o.o. w Stalowej Woli.

  Więcej…

  Instytut Odlewnictwa – złote medale na targach ITM Polska 2012

  Instytut Odlewnictwa po raz kolejny brał udział w targach ITM Polska, które trwały od 29 maja do 1 czerwca 2012 r. Targi zgromadziły 937 wystawców reprezentujących 30 krajów i stanowiły przegląd nowoczesnych technologii i dorobku inżynierów, wynalazców oraz naukowców z ostatniego roku.

  Więcej…

  Nagrody, wyróżnienia i tytuły otrzymane przez Instytut Włókiennictwa w 2011 roku

  iw_logo
  Instytut Włókiennictwa otrzymał liczne wyróżenia, nagrody, medale i dowody uzania w minionym roku. Poniżej prezentujemy część nagród i docenionych wynalazków.

  6 grudnia 2011 w Warszawie w Gmachu Sejmu RP nastąpiło uroczyste wręczenie nagród przyznanych w XXXIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy. Instytut Włókiennictwa,  PŁ  oraz CIOP-PIB  w kategorii: prace naukowo-badawcze otrzymali Nagrodę II stopnia za opracowanie „Nowoczesne środki ochrony indywidualnej przed promieniowaniem UV emitowanym ze źródeł sztucznych”.

  Więcej…

  Instytut Łączności, program seminariów w II półroczu 2011

  Instytut Odlewnicwa - złoty medal i małopolska nagroda gospodarcza 2011

  W dniach od 28 do 30 września 2011 r. w pawilonach wystawowych Targów Kielce odbyły się XVII Międzynarodowe Targi Technologii dla Odlewnictwa METAL równolegle z Targami Aluminium & Nonfermet. Są one największą imprezą targową w Polsce poświęconą branży odlewniczej i jedną z najważniejszych tego typu w Europie.

  Więcej…

  Instytuty Badawcze docenione w Konkursie Polski Produkt Przyszłości

  5 października 2011 roku w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom XIV edycji Konkursu Polski Produkt Przyszłości, organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, w ramach ogólnopolskiej kampanii promującej postawy proinnowacyjne „Świat potrzebuje Twoich pomysłów”.

  Więcej…

  Uroczyste otwarcie Centrum Projektów i Analiz Konstrukcji w Instytucie Lotnictwa

  28 września 2011 r. oficjalnie otwarto i oddano do użytku Centrum Projektów i Analiz Konstrukcji - najnowszą inwestycję Instytutu Lotnictwa. Oficjalnego otwarcia centrum dokonał Adam Struzik - Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz dyrektor Instytutu Lotnictwa - dr Witold Wiśniowski. W uroczystości uczestniczyła również dyrektor zarządzająca GE EDC Polska - Magdalena Nizik oraz przedstawiciele Instytutu Lotnictwa, reprezentanci środowiska naukowego i administracji państwowej.
  Wyposażenie Centrum, w którym pracę znajdzie 150 młodych inżynierów, stanowią najwyższej klasy urządzenia badawcze umożliwiające wszechstronne analizy materiałowe. Więcej...

  Noc w Instytucie Lotnictwa, 21 października 2011

  Więcej…

  „Upowszechniajmy i wdrażajmy innowacje” - rozmowa z prof. Dariuszem Sybilskim z IBDiM, „Polskie Drogi”

  polskie drogi logo Rozmowa z prof. Dariuszem Sybilskim, kierownikiem Zakładu Technologii Nawierzchni w Instytutcie Badawczym Dróg i Mostów.
  GDDKiA musi wprowadzić do specyfikacji kontraktowych zapisy zezwalające na rozwiązanie innowacyjne. Trzeba dać możliwość wprowadzania nowoczesnych rozwiązań.” Wiecej...

  Instytut Obróbki Plastycznej w Poznaniu - Laureatem Konkursu TERAZ POLSKA 2011

  inop2Opracowana i wykonana w Instytucie Obróbki Plastycznej w Poznaniu „Innowacyjna maszyna MWS-700 ze sterowaniem numerycznym do kształtowania obrotowego złożonych wyrobów z blach” została nagrodzona Polskim Godłem Promocyjnym  „TERAZ POLSKA” dla Przedsięwięć Innowacyjnych 2011.

  Więcej…

  SPID - Badania europejskich dróg i mostów

  Wnętrze tira. Ugięciomierz laserowy TSD (TRAFFIC SPEED DEFLECTOMETER) - urządzenie do zbierania informacji o stanie nośności nawierzchni ze szczególnym uwzględnieniem identyfikacji miejsc o obniżonej trwałości konstrukcji.Instytut Badawczy Dróg i Mostów (IBDiM) jest liderem nowoczesnych badań infrastruktury drogowej. Nasz najnowszy System Pomiaru Infrastruktury Drogowej - SPID to mobilne laboratorium wyposażone w unikalną aparaturę, dzięki której możemy nieniszczącymi metodami badać drogi i mosty w całej Europie. Urządzenia badawcze znajdujące się w pojeździe w sposób płynny, bez zakłócania ruchu, dokonują oceny stanu obiektów mostowych lub nawierzchni i kontroli jakości technologii i materiałów wykorzystywanych do budowy szlaków komunikacyjnych. Jest to szczególnie ważne w krajach o gęstej sieci dróg i dużym natężeniu ruchu.

  Więcej…

  Instytut Odlewnictwa - prezentacja

  iod

  „LIDER ITS 2011” dla Instytutu Badawczego Dróg i Mostów

  lideribdim26 maja 2011
  Instytut Badawczy Dróg i Mostów otrzymał tytuł „LIDERA ITS 2011” w kategorii: „Najlepsza praca badawcza” za projekt - Inteligentny System Kompleksowej Identyfikacji Pojazdów (ISKIP).

  Zastosowanie systemu umożliwia automatyczne rozpoznawanie i identyfikację pojazdów, poszukiwanych lub podejrzanych, na podstawie numeru rejestracyjnego, typu, marki, modelu i koloru pojazdu. Nowe rozwiązania techniczne i programistyczne zastosowane w systemie, związane z pozyskiwaniem i przetwarzaniem danych z baz krajowych i międzynarodowych, stanowią unikatowe przedsięwzięcie w skali europejskiej umożliwiające w istotny sposób podniesienie poziomu bezpieczeństwo na granicach zewnętrznych UE.

  Więcej…

  Sesja Instytutu Technologii Drewna podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego

  eec2011itdW dniach 16-18 maja 2011 w Katowicach odbędzie się Europejski Kongres Gospodarczy, podczas którego, 17 maja, godz. 9.00-11.00, w hotelu Angelo będzie miała miejsce sesja „Drewno w gospodarce UE i Polski” organizowana przez Instytut Technologii Drewna.

  Więcej…

  Prof. Ewa Ratajczak z Instytutu Technologii Drewna Przewoniczącą Sieci Naukowej InnovaWood

  itd.innovawoodProf. nadzw. dr hab. Ewa Ratajczak, Zastepca Dyrektora ds. Naukowych Instytytu Technologii Drewna, podczas Zgromadzenia Ogólnego międzynarodowej sieci naukowej Innovawood została wybrana na stanowisko Przewodniczącej Sieci na lata 2011-2013.

  Więcej…

  Nagrody i wyróżnienia uzyskane przez Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia” w 2010 r.

  iscoWięcej...

  Instytut Lotnictwa

  Automatyczne pełzarki do badań creep i stress rupture w Laboratorium Pełzania Centrum Badań Materiałów i Konstrukcji Instytutu Lotnictwa.
  Instytut Lotnictwa prowadzi prace badawczo - naukowe m.in. w zakresie aerodynamiki i mechaniki lotu, wytrzymałość i dynamiki konstrukcji, awioniki i osprzętu lotniczego oraz elektronicznych układów pomiarowych, konstrukcję oraz badania silników turbinowych i tłokowych. Ważny aspekt działalności Instytutu stanowią również intensywne wdrażania nowych dziedzin takich jak: komputerowe wspomaganie projektowania, nowe techniki badania materiałów, projektowanie systemów adaptacyjnych, zastosowania mikro- i nanotechnologii, wykorzystanie alternatywnych źródeł energii, wykorzystanie technologii lotniczych w medycynie i ochronie zdrowia.

  Więcej…

  Instytutu Metali Nieżelaznych

  Druty płaszczowe - bimetalowe i kompozytowe materiały funkcjonalne – innowacyjny produkt Instytutu Metali Nieżelaznych.
  Instytut Metali Nieżelaznych to jednostka naukowa przemysłu metali nieżelaznych. Kompleksowa działalność Instytutu obejmuje wszystkie fazy procesu produkcji materiałów metalicznych - od przeróbki rud po technologie otrzymywania nowoczesnych produktów, spełniające normy środowiskowe. Wiele rozwiązań znajduje zastosowanie w małych i średnich przedsiębiorstwach,  nie tylko w przemyśle metali nieżelaznych, ale również w innych sektorach gospodarki.

  Więcej…