Select language: en pl

  Nauki techniczne

  Instytut Techniki Górniczej KOMAG

  Technologia rozszerzonej rzeczywistości do procesu serwisowania maszyn górniczych – wynik prac badawczych Instytutu Techniki Górniczej KOMAG.
  Instytut Techniki Górniczej KOMAG jest jednostką naukowo – badawczą, która prowadzi badania naukowe i prace rozwojowe, m.in. w zakresie opracowywania systemów mechanizacji procesów technologicznych oraz rozwiązań technicznych maszyn i urządzeń dla górnictwa, jak również automatyzacji i robotyzacji procesów technologicznych, produkcyjnych i transportowych mechanizacji procesów wydobywczych i przeróbczych w górnictwie. Ponadto Instytut przeprowadza badania laboratoryjne i eksploatacyjne w aspekcie funkcjonalności, niezawodności, ergonomii i bezpieczeństwa pracy oraz ochrony środowiska, tworzy  również technologie i urządzania na potrzeby ochrony środowiska.

  Więcej…

  Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów

  Robot pirotechniczno-bojowy IBIS - nowatorski projekt Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów.
  Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów opracowuje i wdraża do różnych gałęzi przemysłu nowe technologie, systemy automatyki, urządzenia produkcyjne i specjalistyczną aparaturę kontrolno-pomiarową. Działania tej placówki ukierunkowane są na automatyzację i robotyzację procesów produkcyjnych oraz transportu międzyoperacyjnego, koncentrują się także w obszarach: systemów kontroli jakości z wykorzystaniem techniki wizyjnej, robotów mobilnych do zastosowań specjalnych, przemysłowych układów pomiarowych oraz recyklingu samochodów.

  Więcej…

  Centrum Naukowo – Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej - Państwowy Instytut Badawczy

  Oprogramowanie wspomagające tworzenie gminnych planów reagowania kryzysowego „ELIKSIR” – efekt prac badawczych Centrum Naukowo – Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej - Państwowego Instytutu Badawczego.
  Centrum Naukowo – Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej prowadzi prace badawcze w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ochrony ludności, jak również w zakresie sprzętu i środków stosowanych przez jednostki straży pożarnych. Wykonuje również badania wyrobów służących do ochrony przeciwpożarowej oraz ich certyfikację, propaguje wiedzę z zakresu pożarnictwa i ochrony ludności. Ponadto przeprowadza ekspertyzy w ramach technicznych systemów zabezpieczeń oraz specjalistyczne szkolenia.

  Więcej…

  Grand Prix i Złoty medal na EXPOCHEM 2011

  icso grand prix expochem2011icso zloty medal expochem2011Z przyjemnością informujemy, że podczas Targów Przemysłu Chemicznego - EXPOCHEM 2011, które odbyły się w dniach 23-24 lutego w Katowickim "Spodku" Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej "Blachownia" z Kędzierzyna-Koźla otrzymał Nagrodę Grand Prix w kategorii "Technologie Chemiczne" za "Technologię produkcji bioglikolu z gliceryny" oraz Złoty Medal za "Sposób otrzymywania koksu o podwyższonych parametrach wytrzymałościowych".

  Mazowiecka Firma Roku 2010


  23 października 2010 na Wielkiej Gali Mazowsza "Samorząd i Przedsiębiorczość" przyznała Przemysłowemu Instytutowi Automatyki i Pomiarów - PIAP I miejsce oraz Instytutowi Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego II miejsce w konkursie Mazowiecka Firma Roku 2010 w kategorii: Instytut, Jednostka Badawczo-Rozwojowa.

  Więcej…

  Popularyzator wiedzy o promieniotwórczości i energii jądrowej, prof. Dobrzyński odznaczony medalem KEN


  Profesor Ludwik Dobrzyński, dyrektor Działu Szkolenia i Doradztwa Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku,  jeden z najlepszych i najaktywniejszych w Polsce popularyzatorów wiedzy o promieniotwórczości i energii jądrowej w październiku br. został odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

  Więcej…