Select language: en pl

  Nauki techniczne

  Nagroda Grand Prix Międzynarodowych Targów w Norymberdze dla Przemysłowego Instytutu Motoryzacji PIMOT

   

  W dniach 2 – 5 listopada 2017 r. odbyły się 69. Międzynarodowe Targi „Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty iENA 2014” w Norymberdze. Tegoroczna edycja zgromadziła ponad 840 wynalazków z 31 krajów całego świata.

  Więcej…

  IFPiLM laureatem Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2017

  Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy w Warszawie został laureatem prestiżowej Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2017 w kategorii szkolnictwo wyższe i nauka.

  Więcej…

  Spotkanie Międzynarodowego Komitetu Naukowego ICDMP w IFPiLM

  W dniach 22-23 września 2017 roku w Warszawie odbyło się spotkanie Komitetu Naukowego Międzynarodowego Centrum Badania Gęstej Namagnesowanej Plazmy (International Centre for Dense Magnetised Plasmas - ICDMP). Wzięli w nim udział naukowcy z 13 krajów (Bułgaria, Republika Czeska, Estonia, Francja, Indie, Malezja, Niemcy, Rosja, Singapur, Stany Zjednoczone, Ukraina, Włochy oraz Polska), nominowani przez odpowiednie organizacje rządowe.

  Więcej…

  Sukces IChTJ na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS 2017

  W dniach 9 – 11 października 2017 r. w Auli Głównej Politechniki Warszawskiej odbyła się 11 edycja Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków „IWIS 2017”. Jest to jedno z największych wydarzeń w Polsce promujące wynalazczość i innowacje. Wystawa corocznie organizowana przez Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. 

  Więcej…

  Międzynarodowa konferencja PLASMA-2017

  W dniach 18-22 września br. w salach Centralnej Biblioteki Rolniczej im. Michała Oczapowskiego w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja PLASMA-2017 International Conference on Research and Applications of Plasmas zorganizowana przez Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy.

  Więcej…

  Uczestnictwo IChTJ w Jubileuszowej Sesji Naukowej Polskiego Towarzystwa Badań Radiacyjnych im. M. Skłodowskiej-Curie

  W dniu 29 czerwca 2017 r. w Warszawie odbyła się Jubileuszowa Sesja Naukowa Polskiego Towarzystwa Badań Radiacyjnych im. Marii Skłodowskiej-Curie (PTBR) pt. Promieniowanie w nauce, technologii, medycynie i środowisku naturalnym, zorganizowana przez Zarząd Główny i Prezesów Oddziałów PTBR z okazji 50-lecia istnienia Towarzystwa oraz 150 rocznicy urodzin jego patronki. Eleganckie sale Pałacu Staszica gościły ponad 100 naukowców oraz nestorów nauki: chemików, biologów, fizyków, lekarzy.

  Więcej…

  IChTJ organizatorem Letniej Szkoły w ramach projektu ARIES

  W dniach 19-23 czerwca br. w Warszawie, w ramach projektu ARIES, współfinansowanego w ramach programu Horyzont 2020, odbyła się Letnia Szkoła Advanced application of electron beam accelerators zorganizowana przez Instytut Chemii i Techniki Jądrowej.

  Więcej…

  Uroczyste otwarcie zmodernizowanego Laboratorium Badań Chemicznych ICiMB

  W dniu 26 czerwca 2017 r. w Instytucie Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Oddziale Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie odbyło się uroczyste otwarcie Laboratorium Badań Chemicznych. W uroczystości wziął udział  Wicepremier Jarosław Gowin, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który dokonał symbolicznego przecięcia wstęgi.

  Więcej…

  IChTJ podczas Pikniku Naukowego 2017

  3 czerwca br. na Stadionie Narodowym w Warszawie odbył się 21 Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Tegoroczne wydarzenie zorganizowane pod hasłem „Ziemia”, przyciągnęło mnóstwo zwiedzających, którzy mieli okazję zapoznać się z różnorodną ofertą zaprezentowaną na ponad 200 stanowiskach.

  Więcej…

  Cztery nowe projekty uzyskane przez IChTJ w ramach H2020

  W maju br. w Genewie odbyło się otwarcie projektu ARIES – Accelerator Research and Innovation for European Science and Society, w którym udział bierze Instytut Chemii i Techniki Jądrowej. W tym samym miesiącu IChTJ podpisał także umowy rozpoczynające realizację 3 innych projektów H2020, RIA, EURATOM fission: CHANCE Characterization of conditioned nuclear waste for its safe disposal in Europe, GENIORS GEN IV Integrated Oxide fuels recycling strategies, TeaM Cables European tools and Methodologies for an efficient ageing management of nuclear power plant Cables. Projekty będą realizowane w latach 2017-2021.

  Więcej…

  IOP zaprasza na seminarium „Innowacje w zastosowaniach przemysłowych”

  Instytut Obróbki Plastycznej oraz współorganizatorzy – P.P.U.H Intermech Sp. z o.o. i Międzynarodowe Targi Poznańskie Sp. z o.o. zapraszają do udziału w Seminarium Obróbki Plastycznej pt. „Innowacje w zastosowaniach przemysłowych”. Wydarzenie odbędzie się 7 czerwca 2017, w godz. 9.30–14.00, podczas Targów Innowacje-Technologie-Maszyny Polska 2017 (pawilon 15,  stanowisko 1A).

  Więcej…

  NAFTA – GAZ – CHEMIA 2017

  Zarząd Targów Warszawskich S.A. zaprasza na XV Międzynarodową Konferencję i Wystawę NAFTA – GAZ – CHEMIA 2017. Wydarzenia odbędą się 20 września br. w Hotelu Novotel Warszawa Airport.

  Więcej…

  Naukowcy z IChTJ na międzynarodowej konferencji w Wiedniu

  W dniach 24-28 kwietnia br. w Wiedniu odbyła się, zorganizowana po raz pierwszy przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA), konferencja – International Conference on Application of  Radiation Science and  Technology (ICARST). Dotyczyła ona rozwoju chemii radiacyjnej i jej zastosowań oraz radiochemii w zakresie wykorzystania radioznaczników.

  Więcej…

  II Edukacyjne Forum Energetyki Jądrowej

  W dniu 25 kwietnia br. odbyło się II Edukacyjne Forum Energetyki Jądrowej zorganizowane przez Ministerstwo Energii. Głównym celem wydarzenia było wypracowanie rekomendacji dla strategii kształcenia kadr na potrzeby energetyki jądrowej.

  Więcej…

  Akcelerator cząstek lasera European XFEL uruchomiony – NCBJ współudziałowcem przedsięwzięcia

  W ośrodku badawczym w Hamburgu zakończono prace nad akceleratorem zasilającym laser European XFEL. W jego budowie brali udział m.in. naukowcy i technicy z Polski, a Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ)  jest współudziałowcem przedsięwzięcia.

  Więcej…

  NCBJ zawarło porozumienie z X-energy

  Podczas wizyty delegacji Ministerstwa Energii w USA, Narodowe Centrum Badań Jądrowych zawarło porozumienie z firmą X-energy. To kolejny ważny partner dla realizacji polskich planów rozwoju technologii jądrowych. Naukowcy zabiegają o to, by pierwszy doświadczalny reaktor wysokotemperaturowy (HTR) powstał w instytucie w Otwocku-Świerku.

  Więcej…

  IChTJ współorganizatorem warsztatów nt. wykorzystania technik akceleratorowych

  W dniach 8-9 grudnia 2016 r. w Warszawie odbyły się międzynarodowe warsztaty pod nazwą „Low energy electron beams for industrial and environmental applications” organizowane w ramach projektu EuCARD2, współfinansowanego przez Komisję Europejską w ramach 7PR. Celem programu jest integracja działań na rzecz badań i rozwoju technologii akceleratorów cząstek.

  Więcej…

  Współpraca IK i NCBJ – badania jakości wytopów stali na potrzeby przemysłu kolejowego

  Naukowcy Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) we współpracy z Instytutem Kolejnictwa (IK) wykonują kompleksową ocenę jakości i bezpieczeństwa szyn kolejowych. Ścisła współpraca obu instytucji w zakresie badań materiałowych zaowocowała wytworzeniem unikalnych w skali kraju kompetencji.

  Więcej…

  Instytut Chemii Przemysłowej z prestiżowym Logo HR

  16 grudnia br. Komisja Europejska przekazała decyzję o przyznaniu Instytutowi Chemii Przemysłowej im. prof. Ignacego Mościckiego Logo HR Excellence in Research. Przyznane wyróżnienie świadczy o tym, że Instytut stwarza stymulujące i sprzyjające środowisko pracy dla naukowców.

  Więcej…

  12. Międzynarodowa Konferencja LOWRAD Warsaw 2016 w Instytucie Chemii i Techniki Jądrowej

  Instytut Chemii i Techniki Jądrowej (IChTJ) był współorganizatorem – ważnej dla rozwoju medycyny nuklearnej i wdrażania  „Programu polskiej energetyki jądrowej” – konferencji pod hasłem Wpływ działania niskich dawek promieniowania jonizującego na zdrowie i biotopy.

  Więcej…

  Trójwymiarowa mapa Wszechświata sprzed 7 mld lat powstała przy udziale naukowców z NCBJ

  Międzynarodowy zespół astronomów VIPERS (VIMOS Public Extragalactic Redshift Survey, pol. Publiczny Pozagalaktyczny Przegląd Przesunięć ku Czerwieni zrobiony multispektrografem VIMOS), w którego skład wchodzą polscy naukowcy zaprezentował największą trójwymiarową mapę Wszechświata sprzed 7 mld lat oraz udostępnił dane niezbędne do jej stworzenia.

  Więcej…

  Więcej artykułów…