Select language: en pl

  Nauki techniczne

  Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego – sukces naukowców z IMP

  9 grudnia 2016 r. w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za 2016 rok.

  Więcej…

  NCBJ, wraz z partnerami z Holandii, prowadzi badania nad bezpieczeństwem elektrowni jądrowych

  Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) we współpracy z Nuclear Research and Consultancy Group (NRG) rozpoczyna badania nad bezpieczeństwem współczesnych elektrowni jądrowych. Naukowcy przeanalizują m.in. wrażliwość zbiorników reaktorów jądrowych na nagłe zmiany temperatury. Prace potrwają 3 lata, w tym przez rok będą wykonywane same obliczenia numeryczne wykorzystujące 5000 rdzeni polskiego superkomputera – klastra Centrum Informatycznego Świerk (CIŚ).

  Więcej…

  Perła Innowacji dla EMAG-u

  XIV Gala Pereł Polskiej Gospodarki odbyła się 28 października br. w Sali Balowej Zamku Królewskiego w Warszawie. Kolejny już raz przyznano także Perły Innowacji – nagrodę promującą i upowszechniającą innowacyjne działania na rzecz gospodarki i społeczeństwa. Otrzymują ją najlepsi za talent, kreatywność, pasję badawczą, bez których nie byłoby nowatorskich technologii, wynalazków i rozwiązań.

  Więcej…

  Nominacja prof. Andrzeja G. Chmielewskiego – Dyrektora IChTJ na honorowego profesora Uniwersytetu im. S. Torghyrova w Pavlodar


  W dniu 1 listopada br. na Państwowym Uniwersytecie im. S. Torghyrova w Pavlodar (Kazachstan) odbyła się uroczystość wręczenia prof. Andrzejowi G. Chmielewskiemu –Dyrektorowi Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej, nominacji na profesora honorowego tej uczelni.

  Więcej…

  Innowacyjne urządzenie z NCBJ pomoże w walce z przemytem

  Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) podpisało ze spółką PID Polska umowę dotyczącą komercjalizacji Polskiego Systemu Kontroli Cargo „CANIS”. To milowy krok we wprowadzaniu na rynek unikatowej technologii opracowanej przez polskich naukowców. 

  Więcej…

  Sukces Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej podczas IWIS 2016

  W dniach 10-12 października 2016 r.  odbyła się  X Międzynarodowa Warszawska Wystawa     Wynalazków IWIS 2016. Instytut Chemii i Techniki Jądrowej, jako zeszłoroczny zdobywca     nagrody głównej Grand Prix przyznanej za patent Sposób otrzymywania sferycznych ziaren     trójtlenku itru, zgłosił w tym roku cztery rozwiązania.

  Więcej…

  Promieniowanie jonizujące w przetwórstwie materiałów – II cykl programu koordynowanego przez IChTJ

  W ramach projektu Erasmus + KA203 zatytułowanego Wspólny innowacyjny program szkolenia/nauczania mający na celu rozwój i transfer wiedzy na temat zastosowania promieniowania jonizującego w przetwórstwie materiałów odbyła się pierwsza, dwutygodniowa część II cyklu programu intensywnego szkolenia pt. „Zastosowania promieniowania jonizującego w przetwórstwie materiałów”.

  Więcej…

  NCBJ uczestniczy w badaniach kosmicznych wybuchów

  Aparatura opracowana i wyprodukowana przez naukowców i inżynierów z Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) przyczyni się do bliższego poznania natury jednych z najpotężniejszych wybuchów we Wszechświecie. Urządzenia, w których budowie pomagali Polacy, zamontowane na chińskiej stacji kosmicznej „Tiangong-2” (TG-2), będą badać polaryzację promieniowania gamma rozbłysków gamma. Wysłanie w kosmos detektora POLAR jest jednym z efektów współpracy polsko-szwajcarskiej.

  Więcej…

  Park Technologiczny „Żerań” w IChTJ

  W Instytucie Chemii i Techniki Jądrowej powstał Park Technologiczny „Żerań”, którego ideą jest stworzenie optymalnych warunków do wdrażania nowych inicjatyw, usług i produktów.

  Więcej…

  IChTJ w czołówce najlepszych jednostek naukowych

  Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) doceniając osiągnięcia Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej w dziedzinie badań jądrowych, przedłużyła nominację IChTJ pełniącego rolę Collaborating Centre of International Atomic Energy Agency.

  Więcej…

  Instytut Przemysłu Skórzanego zaprasza na konferencje

  Instytut Przemysłu Skórzanego  jest organizatorem dwóch ważnych wydarzeń w Łodzi:
  – konferencji międzynarodowej – „2ND INTERNATIONAL CONFERENCE – SCIENCE FOR BUSINESS: INNOVATION FOR TEXTILES, POLYMERS AND LEATHER", która odbędzie się 21 października 2016 r.
         oraz
  – konferencji upowszechniającej rezultaty pracy intelektualnej projektu Erasmus Plus „SHOES MADE IN EU: THE EUROPEAN SHOEMAKER", która odbędzie się w dniach 21-22 października 2016 r.

  Więcej…

  Zmniejszanie różnic między badaniami a innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie efektywności wykorzystania zasobów surowcowych

  Instytut Technologii Drewna informuje o zakończeniu projektu „Zmniejszanie różnic między badaniami a innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie efektywności wykorzystania zasobów surowcowych" („Bridging Gaps between R2I in REsource Efficiency and RAw Materials" (RERAM)). Program współfinansowany był ze środków 7. Programu Ramowego Unii Europejskiej.

  Więcej…

  Warszawa zabezpieczona przed radioaktywną „kranówką”

  Naukowcy zakończyli prace nad innowacyjnym systemem pomiaru potencjalnych skażeń radioaktywnych w stołecznych wodociągach. Ciągłość kontroli i szybkość działania to niewątpliwe jego atuty. Jeden z elementów systemu opracowano w Narodowym Centrum Badań Jądrowych. Warszawa, jaki pierwsza na świecie, korzysta z tego najnowszego rozwiązania ochrony ludności cywilnej.

  Więcej…

  Sukcesy Instytutu Włókiennictwa

  W pierwszym półroczu 2016 r. rozwiązania będące wynikami prac B+R realizowanych przez pracowników Instytutu Włókiennictwa wyróżniono na:

   - Międzynarodowych Targach Wynalazczości Concours – Lepine w Paryżu srebrnym medalem,

   - Międzynarodowych Targach Innowacji Gospodarczych i Naukowych INTARG w Katowicach jednym złotym oraz dwoma srebrnymi medalami,

   - Międzynarodowych Targach Wynalazczości i Innowacji INPEX® 2016 w Monroeville, USA złotym medalem oraz nagrodą specjalną od China Association of Inventions.

  Więcej…

  NASK zabezpiecza cyberprzestrzeń Polski

  Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (NC Cyber) – instytucja, która będzie odpowiedzialna za cyberbezpieczeństwo w Polsce, rozpoczęło pracę. Centrum funkcjonuje w strukturze Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK) i będzie działać w trybie całodobowym przez 365 dni w roku.

  Więcej…

  XXI Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna KONTECH

  Instytut Obróbki Plastycznej zaprasza do udziału w XXI Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej KONTECH pt. ADVANCED FORMING TECHNOLOGIES AND NANOSTRUCTURED MATERIALS, która odbędzie się od 21 do 23 września 2016 r. w Mierzęcinie koło Dobiegniewa w woj. lubuskim.

  Więcej…

  Złote Medale dla Instytutu Obróbki Plastycznej


  Rozwiązania Instytutu Obróbki Plastycznej prezentowane na imprezach wystawienniczych zostały wyróżnione 2 złotymi medalami.

  Złotym Medalem MTP na Targach Innowacje–Technologie–Maszyny Polska 2016 Nauka dla Gospodarki (07-10.06.2016 r. w Poznaniu) nagrodzono Wysokotemperaturowy tester tribologiczny TWT–500N, przeznaczony do badania właściwości tribologicznych środków smarowych, takich jak: smary stałe, oleje, smary plastyczne, a także do badania odporności na zużycie materiałów używanych na ślizgowe elementy maszyn – tuleje łożyskowe (ze szczególnym uwzględnieniem łożysk samosmarnych).

  Więcej…

  Pierwsze w Polsce laboratorium druku 3D w NCBJ

  W Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) funkcjonuje już laboratorium druku 3D. Wyposażone jest m.in. w pierwszą tej klasy w Polsce drukarkę trójwymiarową, umożliwiającą tworzenie elementów w metalach, w tym: stali, brązu, złota, srebra, aluminium oraz stopów tytanu.

  Więcej…

  Przedstawiciel NASK Wiceprzewodniczącym Rady Zarządzającej ENISA

  8 czerwca br. Krzysztof Silicki z Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK) został wybrany na Wiceprzewodniczącego Rady Zarządzającej Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA).

  Więcej…

  Warszawska Noc Muzeów z udziałem IChTJ

  Instytut Chemii i Techniki Jądrowej, jak co roku, wziął udział w imprezie „Noc Muzeów”, która odbyła się 14 maja br. w Warszawie. Pośród kilkuset placówek i ponad 50 muzeów, nie zabrakło Muzeum Marie Skłodowskiej-Curie, które zaprosiło IChTJ do wzięcia czynnego udziału w tym wydarzeniu.

  Więcej…

  IChTJ na Pikniku Naukowym

  Instytut Chemii i Techniki Jądrowej wziął udział w 20. Pikniku Naukowym, który odbył się 7 maja br. na Stadionie PGE Narodowym. Tegorocznym hasłem przewodnim imprezy było zdrowie. Pokazy Instytutu cieszyły się ogromnym zainteresowaniem odwiedzających. Prezentacje dotyczyły głównie zjawiska promieniowania jonizującego i jego wpływu na zdrowie, zasad działania bramki dozymetrycznej oraz zastosowania radionukleidów w walce z nowotworami.

  Więcej…

  Więcej artykułów…